2021 Staff List

(All staff can be emailed using firstname.lastname@springbank.nz)

Management Staff

Mike Warren Principal, Leadership, Human Resources, Management and Administration, Director

John Haydock (Deputy Principal Senior School)

  • Form Teacher Year 13
  • Administration and Guidance Years 10-13
  • Prefects & Leadership
  • AS Physics
  • AS Marine Science
  • Science Year 8 & 11

Michelle Chapman (Deputy Principal Middle School)

  • Form Teacher Year 8
  • Administration and Guidance Years 7-9
  • AS Business Studies
  • Business Studies Year 10 & 11
  • Social Enterprise Year 8 & 9

Jacqui Larkan (Deputy Principal Junior School)

  • Administration and Guidance Years 1-6
  • Class Teacher Year 3

School Teaching Staff – in alphabetical order of surname

Vicky Binedell

  • Form Teacher Year 9
  • AS Mathematics
  • Mathematics Years 9-11

Mark Broadwith

  • Form Teacher Year 9
  • English Year 7
  • Science Years 7, 9 & 10

Andrea Druery 

  • Form Teacher Year 12
  • AS English Language
  • AS English Literature
  • AS History
  • IGCSE English
  • English Year 10

Mark Epley

  • Form Teacher Year 10
  • Fitness
  • Geography Years 10-11
  • Maths Years 7-9
  • Social Enterprise Year 7

Leanne Filer

  • Class Teacher Year 5 & 6

Bridget Foster

  • Class Teacher Year 1 & 2 (Monday to Thursday)

Max Hittle

  • Fitness
  • Mathematics Year 6
  • Music Years 7 & 8
  • Outdoor Adventure Year 11 
  • Physical Education Years 3 & 7-8

Sara Hittle

  • Drama Year 3
  • English Years 8-9

Adam Horgan

  • Form Teacher Year 11
  • Health Years 7-9
  • Outdoor Adventure Years 10 – 13
  • Physical Education Years 9-11

Gwyneth Hulse

  • Art Years 10-11
  • AS Art
  • AS Design Technology
  • Class Teacher Year 1 & 2 (Fridays)

Lewis Wallace

  • Form Teacher Year 7
  • Art and Design Technology Years 8-9
  • ICT Years 3-4 & 7-11
  • Systems Administrator

Phil Webb

  • AS Chemistry

Springbank Headstart

Robyn Parker Headstart Teacher

Anna Wilson ECE Person Responsible

Springbank Preschool 

Infants Classroom

Dania Norman ECE Teacher

Renee Tipene ECE Teacher

Nevenka Zivkovich Support Teacher

Masami Astill Support Teacher

2 – 5 Year Old Classroom

Marilyn Ruwhiu ECE Teacher and Person Responsible

Kayla Gravatt ECE Teacher

Helen Morris ECE Teacher

Hayley Pascoe ECE Teacher

Katrina Peita Support Teacher

Peta Kell Support Teacher

Emma Gerrard Support Teacher

Ancillary Staff

Di Grant

  • Office Administrator
  • Principal’s Assistant

Jill Grimshaw

  • International Student Director

Jill Hatherly

  • ESOL Teacher
  • Librarian

Laila & Stephen Walsh

  • Cleaners & School Caretakers

Angela Warren

  • Finance Administrator
  • Marketing Officer
  • Social Media Officer